Okul

Çürükler Niçin Dişlerin Öğütücü Yüzeylerinde Daha Çok Bulunmaktadır

Ağız ve dişlerimiz besinleri öğütülme görevini üstlenirler. Ağız içerisinde parçalanan besinler küçülür midenin sindirebileceği kadar küçük hale getirilir. Ön ve arka dişler besinleri parçalardan öğütücü yüzeyleri olan üstlerinde çürükler daha fazla görülür. Dişlerimiz yüzeyleri sivri olduğundan besinleri daha kolay parçalayarak ayrıştırmaktadır. Çürüklerin oluşumu dişlerin arasında kalan yemek artıklarından kaynaklanır. Küçük parçacıklar dişlerin arasında kendine yer edindiğinden dolayı o bölgede çürüme görülmektedir. Yemek yedikten sonra dişlerimizi fırçalarsak yemek artıklarından arındırılmış olur.

Çürükler genelde girintili ve çıkıntılı olan öğütücü yüzeylerde kendini gösterir. Kesici ve azı dişlerinin yapısı öğütücü dişlerden farklı olduğu görülebilir. Kesici dişler sivri olduğundan yemek artıklarının kalabileceği bir yer yok. Öğütücü dişler yemek artıklarının içinde kalabileceği yerleri vardır.

Kesici dişler yemekleri keserken öğütücü dişlere gönderir. Ekmek ısırıldığında kesici dişler kullanılır sonraki aşamalarda öğütücü dişler ekmeği parçalamaya başlar. Ekmek kalıntıları dişlerimizin üst kısmında sıkışarak o bölgede çürümeye başlar. Dişlerimizin çürümesi yemek artıklarının kalmasından dolayıdır. Dişlerin fırçalanarak yemek artıkları temizlenerek çürümesi de önlenebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu