Okul

Dağ Ne Kadar Sarp Olsa da Yol Üstünden Aşar Atasözü Ne Demek

Hayatımızda her şey her zaman iyi olmaz, inişli çıkışlı olduğu unutulmamalı. İyi günümüz olduğu vakit gün gelir kötü günümüzde olur. Çünkü hiç bir zaman hayat belirli düzeyde devam etmez, değişkenlik gösterebilir. Bir takım zorluklarla karşılaşılır, önemli olan bu zorluklara karşı insanların mücadeleci olmasıdır. Atalarımız tecrübe edinerek bu durumlara karşı atasözleri söylemiştir. Geçmişten günümüze kadar ulaşan nasihat derecesindeki söz “dağ ne kadar sarp olsa da yol üstünden aşar.” olmuştur. Peki atalarımızın bu denli anlamlı sözü söyleyerek anlatmak istedikleri ne olmuştur? Yazımızın devamında öğrenelim.

İnsanlar karşılaştıkları zorluklar karşısında yollarına devam etmesi gerekir. Vazgeçtikleri zaman içinden çıkılmaz hal alır, önemli olan mücadeleci olarak sorunlara karşı mücadele edip yenmeleridir. Hayatlarını olumsuz şekilde görmemeli, insanların hayata karşı umutlarını yılmadan devam ettirmeleri gerekmektedir. “Dağ ne kadar sarp olsa da yol üstünden aşar” sözünde hayatımız boyunca kulağımıza küpe olması gerekmektedir. Zorluklar karşısında azimli ve kararlı davranarak hareket etmemiz gerektiğidir. Umudumuzu kaybetmeden olaylar karşısında çıkış yolları aranması gerekmektedir.

Atasözü geçmişten günümüze belirli tecrübelere dayanarak söylenmiştir. Atasözünün gereklilikleri hayatımıza yön vererek bizlerin öğrenimini kolaylaştırmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu