Okul

Doğru Bildiğin Yoldan Ayrılmamak Ne Demek

İnsanlar yaşamlarını sürdürürken geleceklerini ilgilendirecek kararlar vermek zorunda kalırlar. Kararlarında çevresinin etkisinde kalarak hatalar yapabilir, doğru nasihat insanı aydınlatırken yanlışlar hatalara sebep olur. İnsan doğrularını bildiği müddetçe onun peşinden gitmeli, kararlarından vazgeçmemesi gerekmektedir.

Doğru bildiklerini terk etmemeleri gerekir. İyi güzel olanı yapmaya devam etmelidir. Örf adetlerimize, gelenek ve göreneklerimize, yaşamımıza ve dinimize ters düşmeyecek olanların peşinden gidilmeli. Doğru yoldan ayrılmamak sözü, başkalarına güvenerek onların sözüyle iş yapmaktır. Güvensek dahi tedbirli davranarak başımıza gelebilecek olası olayları bilmeliyiz. Güvenli bir şekilde hareket etmek sorunların üstesinden gelmektir. Doğru bildiğini yapmak ise başarıya ulaştırır. Kişi kendi işini kendi gördüğü gibi huzura ulaşır. İnsanlar doğru yoldan gittikleri için asla yadırganmamalıdır. Mantıklı bir şekilde hareket etmek yarı yolda bırakmayacağı gibi başarıya ulaştırır. Böylece insanlar kendi yaşamını kendileri çizmiş olurlar.

Bir atasözünden örnek verecek olursak eğer her koyun kendi bacağından asılır. Doğru bildiğinizi yapsanız dahi ileri de sorun yaşasanız kendi hatanız olduğunu kabul edebilirsiniz. Ancak bir başkası yüzünden hayal kırıklığına uğramak sizi başkalarını suçlama gereksinimde bulunmanıza sebep olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu