Okul

Demokrasi Denince Aklınıza Ne Gelir

Demokrasi denilince akla gelen ilk şey özgürlük, yönetimin kayıtsız şartsız millette olduğudur. Yaşadığımız ülkeyi düşündüğümüzde özgürlüğümüz devlet tarafından sağlandığı, huzurla yaşam sürdüğümüz gerçeğidir.

Cumhuriyet yönetim anlayışının egemenliğin varlığı demokrasi sayesinde olmuştur. Hakkımız olanlara sahip olarak kendimize bir yol çizmemizde demokrasinin varlığını isteriz. Demokrasinin olduğu ülke de tek başlılık olmadığı gibi adalet bağımsız mahkemelerce yargılanır. Kim olduğu önemsiz olarak insanlar yaptıkları doğrultusunda yargılanır. Demokrasi özgürlüğü bağımsızlığı beraberinde getirir. Özgürce yaşayamıyorsak eğer demokrasinin varlığından söz edilemez.

Bağımsızlık demokrasinin getirdiklerinden biridir. Özgürce kendi ülkemizde yaşamımızı sürdürerek devam ettirebilmemiz için gerekli olanı görürüz. Demokratik bir ülke de halkın iradesiyle seçilen insanların yönetimiyle olur. Tek bir yönetim olmadığı gibi ülke

Ülkenin geleceği varlığının sürdürebilmesinde demokrasi etkenleri aranmaktadır. Ülkenin varlığını bütünlüğünü tehdit eden durumlarda asıl sahibi olan millet harekete geçer. Seçimler yapılır insan hayatına yönelik hareketler edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu