Okul

Demokrasi İnsan Haklarının Gelişimini Nasıl Etkiler

Demokrasi insanların özgürce kendi egemenliklerini kendilerinin sağladığı yönetim biçimidir. Kendi hak ve özgürlüklerini belirleyecek olan insanları iradelerince seçerek belirlerler. Demokrasi kavramının geliştiği gibi insan haklarında da yeniliklerin yapılmasının önünü açar. Demokrasi kendi kendini yönetmeyi esas almış yönetim şeklidir.

Demokrasi de halk yöneticilerini seçer. Bir ülkenin egemenliği geçici olarak seçilen yöneticilere verilir. İdare edildiği gibi ülkenin kalkınması, gelişmesinde önemli etkinlik kazanır. Hak ve özgürlüklerin güvence altına alınması için seçilmiş kişilerin olması gerekir. Halkın seçtiği insanlar gerek kendi gerekte seçmenlerin güvencesini sağlar. İleriye yönelik bilinçli yönetim sayesinde insanlar özgürlüğe ulaşır.

Demokratik alanda temel ilkelerden yola çıkılara ülke düzeni kurulur. İnsanların daha yaşanır, insan onurunu koruyacak düzeyde olması için mücadele edilmektedir. Demokrasi ile yönetilen ülkelerde egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Millet bu hakkı geçici olarak seçilmiş kişilere vererek ülke yönetiminde de söz sahibi olur. Kendisine hizmet eden hak ve özgürlüklerini koruyucu hale getiren kişiler seçmenler tarafından bir sonraki yasama yılında yetki alıp almayacağını belirlemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu