Okul

İnsanlar Arasında Demokrasi Anlayışının Giderek Gelişmesi Ülke Yönetimini Nasıl Etkilemiştir

Demokrasi anlayışı beraberinde özgürlüğü, refahı ve kendi kendini yönetebilen halkın özgür iradesini ortaya koymuştur. Seçme ve seçilme haklarıyla halkın iradesi doğrultusunda yönetimler olmuştur. Demokrasi insanlara tanınan en özgür haklar olması insanların her geçen gün daha da demokratikleşmesine temel hazırlamıştır.

Tarihte monarşi, oligarşi ve teokrasi gibi yönetim biçimleri sembolik hale dönüşmüştür. Örneğin İngiltere kraliyeti olduğu gibi sembolik hale gelmiş, tam demokratik yönetime geçilmiş, bir çok krallık ve imparatorluğun yerini Cumhuriyet yönetimi almıştır.

Demokratikleşme o ülkenin kaderini belirleyecek unsurun asıl sahipleri olan insanları göstermiştir. Demokrasiye geçemeyen ülkelerde yönetimin halkın üzerindeki baskıları uzun yıllar boyunca devam edecektir. Türk milleti tarihi boyunca demokrasine sahip çıkarak gerek demokrasisinin elinden almasına müdahale ederek buna yer vermemiştir. Türk milleti 15 Temmuz tarihinde gösterdiği üstün kahramanlık destanıyla ülkesine, vatan topraklarına sahip çıkarak yaşamını sürdürmüştür. Ülkenin ekonomik, bütünsel, milli kültür bakımından gelişerek rol oynamasında önemli noktayı göstermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu