Okul

Deniz Kirliliği Nedir

Yeryüzündeki canlıların hayatı da suyla birlikte başladı. Milyonlarca yıl boyunca canlıların yaşamlarındaki en temel ihtiyacı sular olmuştur. Deniz de ve karada olmak üzere canlılar yaşamlarını sürdürür oldular. Deniz kirliliği içinde yaşayan bütün canlıları doğrudan etkilemektedir. Kirliliğin en büyük sebebi deniz suyunda bulunan oksijen miktarının en az seviyeye düşerek yaşayan canlılar ciddi sorunlar yaşar. Doğanın dengesinin bozulmasına neden olup deniz canlıların soyları tehlikeye girer.

Deniz kirliliğinin başlıca nedenleri;
Deniz kıyılarında yerleşim yerlerinin kurulması,
Organize sanayilerin deniz kıyılarına kurulması,
Hava ve deniz yolu araçlarında yeterli önlemlerin alınmaması,
Gemi kazaların meydana gelmesi,
İnsan eli ile ve bilinçli şekilde denizlerin kirletilmesi.

Ülkemizin üç tarafı denizlerle çevrili olması deniz kirliliğinin sıkça yaşanmasına neden olmaktadır. Deniz kıyılarının yeteri kadar denetlenmemesinden dolayı insanların bilinçli şekilde denizleri kirletmelerine neden oluyor. Sanayi alanlarından sıvı atıkların kanalizasyon, dereler ve akarsularla denizlere akıtılması bölgelere ciddi zararlar vermektedir.

Gemilerin bakımı yapılmadan ve yaşlanmış olanların atıklarını denizlere bırakması, meydana gelen deniz kazalarından dolayı denizlerdeki canlıların ölümüne neden olmaktadır. Variller şeklinde atıkların denizlere bırakılması ciddi deniz felaketlerine neden olmaktadır. Deniz kirliliği çevre felaketine dönüşebilir. Denizlerin doğal olarak korunması ve canlıların yaşamlarına devam edebilmeleri için gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu