Okul

Devlet Hangi Durumlarda Kişinin Temel Hak ve Özgürlüklerini Kısıtlayabilir

Devlet yönetimde kişi hak ve özgürlüklerini koruma altına almakla yükümlüdür. Anayasal olarak insanlara tanınan hak ve özgürlüklerin sadece önemli durumlarda kısıtlanmaları mümkündür. Bunlar ülke genelinde uygulanacak uygulamalar sonunda hükümete verilen yetkiler doğrultusunda kısıtlanabilir.

Temel hak ve özgürlüklerin kısıtlanmasında sıkı yönetim, olağanüstü hal, savaş hali, genel ahlak ve sağlık, suç ve terör olaylarının önlenmesi için kullanılır. Halkın özlük haklarına dokunmadan özgürlüklerin kısıtlanması mümkündür. Zorunlu hallerde kısıtlamalar devlet tarafından yapılır. Kısıtlamaların önüne geçilmesi için genel bir uygulama halinde devam edilmelidir.

Devlet halkın hak ve özgürlüklerini korumak adına uygulamalar yapabilir. Kısıtlamalar sadece ülkenin geleceği için yapılan hareketler doğrultusunda olur. Zorunlu olduğu durumlarda yapılacak kısıtlama halkın zarar görmesinin önüne geçer. Kısıtlama milli güvenlik kurulu tarafından alınacak karar doğrultusunda olmaktadır. Açıklamalar resmi gazete de yayınlanarak yapılmaktadır. Ülkenin toparlanması sıkı yönetim ilan edilebilmektedir. Halkın özgürlüklerini kısıtlayacak şekilde yapılacak hareketler ülkenin geleceğini tehdit eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu