Okul

Dinin Örf ve Adetlerimiz Üzerindeki Etkileri Nelerdir

Her milletin kendine özgü geçmişten gelen örf ve adetleri bulunur. Sahip olunan kültürel değerler inançları doğrultusunda ilişkilidir. İlk önce dinen gelen bilgiler doğrultusunda emir ve yasakların dışına çıkılmadan gelinir. Dinen yasaklanmış şeyler örf ve adet sayılmazlar. Dinin yasakladıkları hiçbir şey kabul edilmeyeceği gibi sınırlamalar getirilir. Bölgelere göre kendisine hasta olabilir ancak hepsi dini kurallar çerçevesindedir. Yasak sayılan davranışlar yapılmaz ve uygulanmazlar.

Dini öğretiler insanları çeşitli şekillerde yönlendirmiştir. Bazı ülkelerde çeşitli örf ve adetler vardır ancak dinen buna engel olmadığından uygulanır. Bizim kültürümüzde hiçbir şey dinin dışına çıkmaz. Hepsi birbirine uygun şekilde uygulanarak insanlara aktarılır. İslam dini yardımlaşma, dayanışmayı önemseyerek bize misafirperverlik, alçakgönüllülük gibi değerleri göstermektedir.

Evlilik zamanlarında örf ve adetlere göre hareket edilir. Dikkatli bir şekilde örf ve adetler insanları yönlendirmektedir. Dinen değerli olan şeyler daima korunarak gelecek nesillere aktarılır. Bunlar örf ve adetler, gelenek ve görenekler olabilir. Dinimiz kültürel değerlerimizi geliştirerek bize yeni değerler katmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu