Dinleri Uğruna Mekke’den Medine’ye Göç Eden Müslümanlara Ne Denir

Geçmişte Müslümanların yaşadığı bir çok zorluk olmuştur. Yaşadıkları dönemlerde hukuk kuralları olmayarak sadece şeriat ile yönetilen yerlerde yaşam mücadelesine girmişlerdir. İfade özgürlüğü, din özgürlüğünün bulunmadığı yerlerde yaşamışlardır. Zengin güçlü olan kimseler hükmeder adaleti sağlardı. Mekke’de Müslümanlar yıllar boyunca zulüm görmüş, dışlanmış ve hor bakılmıştır. BU dönemlerde Müslümanlar hayatlarını rahat yaşamak için Medine’ye göç etmişlerdir.

İslamiyet Mekke de ortaya çıktığı dönemlerde insanlar putlara tapıyorlardı. Ülkedeki zengin kişilerin gelir kaynakları ve dini kapıları olmaktaydı. O dönemde Hz. Muhammed islamiyeti yayması ile beraber Mekke’nin önde gelen zengin kişileri karşı çıkmıştır. Gelir kaynakları ve dini kullanarak Muhammed’in yalancı olduklarını düşünmüşlerdir. Müslüman olan kişilere ağır baskılar uygulamış, onların yaşadıkları topraklardan göç etmeye zorlamışlardır. Çeşitli işkence, dışlamalar, hor görmeler yaşanmıştır.

Hz. Muhammed yaşananların üstüne Medine’nin önde gelenleri ile görüşmüştür. Buraya göç etmelerinin özgürlüğe ilk adım ve İslamiyetin daha hızlı yayılma düşüncesi olmuştur. Mekke’den Medine’ye 622 yılında göç edilmiş buna Hicret denilmiştir. Göç eden kişilere Muhacir adı verilmektedir. Peygamber efendimiz ile beraber Hz. Ömer, Hz. Osman gibi Mekke’nin önde gelen isimleri de göç etmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz