Okul

İlkbaharda Havada Toprakta ve Suda Ne Gibi Değişiklikler Olur

Mevsimsel değişiklikte havada, toprakta ve suda değişiklikler meydana gelir. Mevsimlerde olan değişiklikler beraberinde yeni değişiklikleri getirir. İnsanın doğa ile mücadelesi ve yaşamsal farklılıkları oluşturmaktadır. İlkbahar mevsimi doğanın hayat bulması can kazandığı dönemi gösterir. İlkbahar mevsiminde olan değişiklikler yeni yaşamın şekillenmesini sağlar.

İlkbaharda havalar ısınır, yavaş yavaş toprak sulanmaya başlar. Bitkilerin suya ulaşması ile büyümeye, ağaçlar yaprak vermeye başlar. İlkbahar yağmurları ve karların erimesi ile doğaya can verilmiş gibi olur. Yağan yağmurlar sayesinde her yer çok daha güzel olur. Mevsim meyveleri yavaş yavaş pazarlarda yerlerini alır. İnsanların hasret kaldığı o güzel yiyeceklere ulaşması kolaylaşır.

Kış uykusuna yatan hayvanların yuvalarından çıkarak doğadaki görevlerini yerine getirmeleridir. Canlılar tekrar tekrar yaşam bularak yaşamlarını sürdürür. Doğadaki canlılar ekosistemi oluşturarak insan yaşamında devamını sağlar. Her canlı yaşam için ihtiyacı olan her şeye kavuşur.

Soğukların azalması sıcakların gelmesi insanların yaşamını da etkiliyor. İlkbahar aylarında sıcakların gelmesiyle insanlar tatile, gezmeye ve daha ince rahat kıyafetlere yöneliyorlar. Tüm dünyada baştan sonra canlıların yaşamında değişiklikler oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu