Okul

Dinozorların Yaşamı

Dinozorlar tarih öncesi çağlarda yaşayan vahşi dünyanın sahipleridir. Yeryüzünde dinozor türleri 850 civarında bulunmaktaydı. Bunların bir kısmı bitkiler, et ve leşlerle beslenen türleri bulunurdu. Dünya üzerinde otçul dinozorların sayısı oldukça fazlaydı. Etçil dinozorlar yaşamlarını devam ettirebilmek için otçul dinozorlarla beslenirdi. Büyüklükleri 30 ton ağırlığına, 21 metre uzunluğuna ulaşır. Dinozorlar türlerine göre beslenme ve yaşam şekilleri farklı olmaktaydı. Dinozorları incelediğimiz zaman bir kısmı kedigiller ailesine üye olmaktaydı. Bunların bir kısmının başında boynuzları bulanarak kendilerinin koruyucu silahlarıdır. Styracosaurus’ların kuyruklarında sivri dikenleri bulunması onların koruyucuları olmuştur.

Dinozorlar türlerine göre yaşamlarını devam ettirebiliyorlardı. Bunlar derilerinin kalınlıkları, boylarının uzunlukları ve ağırlıklarına bağlı olarak koruyucuları olmuştur. Etçil dinozorlar, arka ayakları geniş ve büyük olup ön ayakları küçük olmaktaydı. Bazı dinozorlar daha küçük olup daha kolay yem olabiliyorlardı. Kabukları ve yaşam türlerine göre yaşamları belirlenmiş olurdu.

Günümüzde kuşlara benzer uçabilen dinozor türleri bulunurdu. Yırtıcı olarak bilinerek yaşamlarını avladıkları dinozorlardan sağlarlardı. Yükseklerden uçtukları gibi yüksek dağlık alanlarda yaşamlarını sürdürür türden olmuşlardır.

Çoğalmaları memeliler gebelikte, bir kısmı ise yumurtlayarak çoğalırlardı. Annelik içgüdüsü doğrultusunda yavrularını koruyarak gelişmelerini sağlarlardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu