Okul

DNA Nedir Kısaca

DNA, insan vücudundaki hücrelerin yapısına DNA (Deoksiribonükleik Asit) denir. Canlıları oluşturan yapı olduğu gibi içinde kromozomları barındırmaktadır. Belli bir canlının özelikleri bu sayede belirlenmiş olarak gelecek nesillere aktarılmasında önem taşır.

DNA aynı zamanda gen olarak adlandırılarak üreme sonucunda gelecek nesillerin benzer canlılar oluşması sağlanır. Soyaçekim veya kalıtım adını alabilir. Canlı organizmaları üzerinde taşınan tüm veriler DNA üzerinde yer alarak aktarılmış olacağıdır. Örneğin bir bebeğin dünyaya gelmesinde anne ve babadan gelen DNA bilgileri doğrultusunda yeni canlı ikisine benzerlik göstermektedir. DNA kalıtım olarak canlıların devamlılıklarını sürdürebilmeleri için oldukça önemlidir.

DNA göre canlıların saç rengi, göz rengi, vücut ağırlığı, çene yapısı, göz renkleri, burunları, kolları, ten rengi ve kemik yapısına benzer özellikleri etkilemektedir. DNA hücre içinde sıkıştırılmış gibi gözükse de vücut fonksiyonlarında önemli görev üstlenir. DNA yapısı insanların canlılık özelliklerini taşımaktadır. Çeşitli alanlarda inceleme ve değişiklikler yapılarak bir çok kalıtsal hastalığın önüne geçmesi mümkün olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu