Okul

Teknolojinin Olumsuz Yönleri Nelerdir

Teknoloji insanların hayatını kolaylaştırarak rahat yaşam sürmelerini sağlayan araç ve gereçlerden oluşmaktadır. Olumlu etkileri olduğu kadar teknolojinin olumsuz etkileri de olmaktadır.

Teknoloji gelişmesi ile çeşitli elektronik aletler geliştirilmiştir. Enerji ihtiyacı artması sonucunda çevresel olarak zararlar doğurmaktadır. Termik ve nükleer santrallerin kurulmasına neden olur. Nükleer santrallerin sayısı oldukça fazla olmaktadır.

Yeni çıkan teknolojik ürünler kültürlerimizi unutmamıza neden oluyor. Hayatımızı baştan sona değiştirerek yeme ihtiyacımızı daha kolay şekilde fast food ürünlerinden karşılar oluyoruz. Yemek yeme alışkanlıklarımızın değişmesi kültürel olarak zarara uğramamıza da sebeptir. Dilimize yeni giren kelimelere alışkanlık haline getirerek Türkçemizin yozlaşmasına sebep oluyoruz.

Teknoloji ile makinelerde gelişerek insan gücüne olan ihtiyaç düşmektedir. İş gücü azalması ile insanların çalışma alanları azalmış olup işsizlik oranlarının artmasına sebep olmaktadır.

Gelişen ürünleri ile gezegenimizin kirlenmesine neden olarak küresel ısınmayı tetiklemektedir. Atıklar ve üretim sırasında ortaya çıkan kirlilikler kaçınılmazdır.

Çocuk ve gençlerin teknolojik ürünlerle daha çok zaman geçirmeleri onları asosyal hale getirmektedir. Hareketsizlik artarak obezite gibi çağımızın hastalıklarına yakalanmaları kaçınılmaz olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu