Okul

Doğal Çevrenin Korunması Niçin Önemlidir

Çevre tüm canlılar için önemlidir. Korunmasında biz insanlar olarak önemli vazifeler üstlenerek yerine getirmemiz gerektiğidir. Her canlı yaşamını devam ettirebilmek için doğanın getirilerine ses vermelidir. Belirli şartlarda yaşamın sürdürülerek doğal olanların peşinde gitmemiz gerektiği olacaktır. Tüm canlılar için uygun olan doğal olan olmasıdır. Çevremizde aynı şekilde canlıların yaşamına elverişli olduğu gibi tabiatın düzenini sağladığının göstergesi olur.

Doğal çevremiz olmadan nefes almakta zorlanırız. Doğada yaşayan hayvanlar yaşam alanı bulamadığı gibi gözle göremediğimiz milyonlarca faydalı mikroorganizmalar görevlerini yerine getiremezler. Çevre canlılar için büyük önem taşımaktadır. Doğal çevrenin korunması canlı neslinin devamlılığında gerekli görülür.

İnsanların yanlış davranışları doğal çevreye zarar vererek canlı yaşamının son bulmasına neden olur. Örneğin kaçak avlanmak doğanın düzenine zarar verip canlı neslini tehlikeye sokar. Besin zinciri canlıların yaşamını oluştururken dışarıdan başka canlının müdahalesi bunun bozularak büyük sorunlar doğurabilir. İnsanlar bilinçlenerek doğanın doğallığına özen göstermelidir. Doğa belki bizim yaşan alanımız olmayabilir ama orada yaşanabilecek sorunlar doğrudan insan hayatını etkilemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu