Okul

Doğayı Neden Temiz Tutmalıyız Yazı

Doğa insanların yaşamlarını sürdürebileceği en doğal alanlardır. İnsan eli değmeden tamamen kendiliğinden oluşmuş alanlardır. İnsanlar, hayvanlar, çeşitli canlıların yaşamlarını sürdürdükleri yerdir. Tabiatın bütün getirileri doğanın içinde saklıdır. Çevremizde gördüğümüz çeşitli ağaçlar, bitkiler, bahçeler, ormanlar, parklar gibi yerler geleceğimiz için ihtiyaçtır. Doğamız bize huzur verdiği gibi bu gibi alanlar korunarak zarar verilmemelidir.

Kirlenmiş, fabrika atıklarının akıtıldığı, çöplerin atıldığı bir doğayı düşünecek olursak gözümüzde yaşanılmayacak yer canlanır. Pikniğe gideceğimiz, avcılık yapabileceğimiz, doğa yürüyüşü ve sporlarına katılabileceğimiz yerler olmazdı. Pislikten dolayı ağaçlar, bitkiler ve yaşayan tüm canlılar yaşamlarını kaybederler. Kirlilikten dolayı doğa kurak ve pislik yuvaları haline dönüşür.

Dünyamızın akciğerleri olan ağaçların yok olmaması, ekosistemin bozulmaması ve geleceğimize daha sağlam adımlarla yürümemiz için doğamızı korumalıyız. Doğa bizim geleceğimizdir, sahip çıktığımız müddetçe gelecek nesillere bırakabiliriz. Doğa her zaman temiz tutularak geleceğe taşınılmalıdır. Sahip çıktığımız müddetçe geleceğimiz güvence altında olur.

Geleceğe bırakacağımız miraslardan birisi doğamız olduğundan gençlere sevdirmeli, önemini anlatarak sahip çıkmalarını sağlamalıyız. Bilinçsiz ve doğanın önemini anlamayan gençler dışında koruyacak kimse olmayacağından zaman içinde yok olması kaçınılmaz olur. Bize oksijen, meyve, sebze, ürün, yiyecek, huzur verdikleri gibi bizde doğa için bir şeyler yapmalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu