Okul

Doğruluğun ve Dürüstlüğün Faydaları

Her insanın hayatında büyük önemi olan doğruluk ve dürüstlük Türkler için çok daha fazla önem taşımaktadır. Milli değerlerimiz arasında yer alıp, Atatürk tarafından da bu konuya sık sık değinilmiştir.

Doğruluk Nedir?
Doğruluk insanların hayatında doğrudan yana olmasıdır. İnsanların yaşadıkları şeyleri doğru şekilde aktarmaları yalandan uzak durmaları doğru olduklarını göstermektedir. Doğruluk toplum açısından çok fazla önem taşımaktadır. Yalanın olduğu ortamda huzursuzluk ortaya çıkar. Eğer yalanlar ortaya çıkarsa o zaman çekişmeler ve kavgalar meydana gelebilir. Bu sebeple doğruluk toplumda güvenilirlik olması açısından çok büyük önem taşımaktadır.

Dürüstlük Nedir?
Doğruluk anlamına gelen dürüstlük kişilerin bir şeyleri doğrudan söylemeleri anlamına gelmektedir.
Dürüst olan insanlara toplumdaki diğer insanlar olumlu yaklaşırlar. Genelde böyle insanlara güven çok fazla olur. Her söylediği söze inanılan bu insanlar toplumun daha huzurlu olmasına yardım eder ve refah seviyesinin yükselmesine olanak sağlanmış olunur.

Doğruluk ve dürüstlük toplum için çok önemlidir. İnsanların birbirine güven duyması sağlıklı bir toplum için çok önemlidir. Güvenilir bir toplum için çok önemli olan doğruluk ve dürüstlük her insanın sahip olması gereken özelliklerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu