Okul

Dünyada Nüfusun Yoğun Olduğu Yerler

Dünya nüfusu bölgelere göre artış ve azalış gösterebilir. Gelişmiş ülkelerde nüfus orantılı olarak artış gösterirken gelişmemiş ülkelerde tam tersidir. Nüfus oranını etkileyen bir çok faktörler insanların yaşamlarını doğrudan etkilemektedir. Tarıma ve yaşamaya elverişli bölgelerde nüfus oranı daha fazla olmakta. Üretimin olduğu yere göç eden insanlardan dolayı yoğunluk yaşanır. Ekonomik açıdan rahatlığın olduğu yerler ilk sıradadır.

Örneğin ülkemizde nüfus oranı ülkemizde İstanbul, Ankara ve İzmir illerinde yoğunlaşırken doğu illerinde azalmaktadır. Ekonomik, sosyal, siyasi, coğrafi sebeplere bağlı olarak değişir. İnsanlar daha rahat yaşam isterken verim alabilecekleri yere göç ederler. Bazı bölgelerde aile planlaması yetersiz kalmasından dolayı doğum oranı fazla olarak nüfusta artış gösterir. Afrika, Hindistan, Çin gibi yerlerde nüfus oranı hızla artış göstermesi aile planlamasının olmamasındandır. Gelişmiş ülkelerde nüfus hızla artış göstermez nüfus oranı stabil seviyede ilerler.

Asya
Nüfusun en yoğun olduğu bölgelerin başında gelir. Çin, Hindistan gibi ülkelerde milyarlarca insan yaşam sürdürmektedir. Üretim alanında ilk sırada olmalarına rağmen aile planlaması yetersiz kaldığından nüfus oranı en fazladır.

Güney ve Batu Avrupa
Madencilik, sanayi ve ticaret alanında önemli gelişmeler elde etmeleri büyük göç almalarına sebep olmuştur.

Afrika
Aile planlamasının yetersiz kalmasından dolayı doğum oranı hızla artış göstererek hızla gelişme göstermiştir.

Amerika
Dünya ülkeleri arasında ekonomik, sosyal, siyasi açıdan üstlerde olması insanların yaşam için göç ettikleri yerdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu