Kütüphaneye Gitmeye Neden İhtiyaç Duyarız

Teknolojinin gelişmesi bizim bilgiye bilgisayar, telefon gibi elektronik aletlerle ulaşmamızı sağlıyor. Günümüzde artık kütüphaneye gidenlerin sayısı git gide azalmıştır. İnsanlar kütüphanelerde kitaplarla uğraşmak yerine ihtiyaçlarını internet üzerinden aratarak karşılamakta. Arama motorlarına yönelttikleri her türlü sorunun cevabını saniyeler içerisinde alıyorlar.

Ülkemizde on binlerce kütüphane olmasına rağmen ziyaretçi sayıları oldukça azdır. Kütüphaneler bilginin kaynağı olduğu unutulmamalı. Arşivlerden çıkartılan bilgiler internet üzerinde yayınlanmaktadır. Her türlü kitabı bularak bilgiye ulaşmamızı sağlıyor. Bugün arama motorlarını kullanarak yaptığımız aramaların bir çoğunda kaynağa ulaşmakta zorlanıyoruz. Kütüphaneler hiç böyle değildir yazar ve çalışmalar hakkında bilgi sahibi oluruz. Sessiz sakin ortamda dışarıdaki tüm etkenlerden uzak araştırmamızı sürdürebiliriz. Kütüphanelerin bize verdiği bilgiler sayesinde eksiklerimizi gidererek sorunların üstesinden gelmemiz mümkün olmaktadır.

Günümüz çocukları kütüphanelerin değerini bilmediklerinden dolayı araştırmalarını bilgisayar ve akıllı telefonları ile internet üzerinde yapmakta. Ancak kütüphane ortamında yapılan araştırmalar çok daha sağlıklı verimli olmakta. Sosyalleşmenin yanı sıra bilgileri kaynağından araştırarak her türlü bilgiye rahatlıkla ulaşabilirler. İnternet dünyasında henüz yayınlanmamış bir çok bilgi kütüphanelerdeki raflarda beklemekte. Verimli bir çalışma bizi kütüphanelere sürükler. Dış ortamdan tamamen uzaklaşarak aklımızı eğitime ve öğretim hayatına vermiş oluruz. Araştırdığımız gibi bilgiler hafızamıza kazınarak daha verimli olur. Kütüphanelere giderek bilgi ihtiyacımızı karşılayarak araştırmalarımıza son verebiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz