Okul

Yerli Malı Haftası İle İlgili Yazı

Zamanında bir yazı okumuştum ve çok etkilenmiştim kısa bir bölümünü konumuzla ilişkili olduğu için sizlerle de paylaşmak istedim.

İkinci dünya savaşı sonrasında ekonomik sıkıntıya düşen Almanya o zamanlarda moda olan pantolon paçalarındaki dublelerin kaldırılmasını istemiş. Bir ülkenin buradan sağlayacağı ekonominin boyutlarını düşünüp uygulama geçmesi küçücük olduğunu düşündüğümüz şeylerin bile önemli ve faydalı olduğunu gösteriyor bize. Ülke ekonomisi ve kendimizle ilgili ekonomi her zaman önemlidir. Dış ülkelerden alınan malların ülke ekonomisine çok büyük yükler getirdiğini hepimiz biliyoruz. Bu nedenle yurtdışı mallar yerine ülkemizde her şeyin olduğu bu dönemlerde kendi ülkemizin ürettiği malları ve yetiştirdiği ürünleri kullanmamız en doğru olanıdır.

Ülkemizin kalkınarak gelişmesi için yerli malına önem verilmelidir. Dışa bağımlılığımız arttıkça geleceğimiz tehlike altına girer. Maddi gücümüzü korumak için yerli malı ürünleri alarak ülkemize katkı da bulunabiliriz. Kendi kendimize yetebilir olmamız dışa bağlılıktan kurtarır. Savaş dönemlerinde özellikle askerlerimizin ihtiyacını kendimizin karşılayabilmesi önemlidir. Dışa bağlı olmak çok daha zor yaşam sürdürmemize neden olur. Milli mücadele döneminde askerlerimiz, vatandaşlarımız çok zor dönemler yaşamışlardır.

Fuzuli masraflardan kaçınmalı, yurdumuzda yetiştirilen sebze, meyve ve ürünleri kullanarak maddi kazanç sağlamalıyız.

“Damlaya damlaya göl olur” atasözümüz bu konunun önemini anlatan güzel bir örnektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu