Okul

Omega 3-6-9 Nedir? Hangi Besinlerde Bulunur

Vücudumuz için gerekli olan yağ asitlerini Omega-3-6-9’dan karşılayabiliriz. Doymuş ve doymamış yağ asitleri olmak üzere incelenir. Doymuş yağ asitleri katı besinlerde bulunur. Örneğin tereyağı, margarin gibi ürünler doymuş yağ asitlerini oluşturur. Doymamış yağ asitleri fındık yağı, zeytinyağı gibi ürünlerde bulunur. Vücudumuz ihtiyacı olan Omega-3-6-9 yağ asitleri vücudumuzda üretilmediğinden dışarıdan alınması gerekmektedir. Yağ asitlerinin yapıları vücudumuz tarafından oldukça ihtiyaç duyulmaktadır. Vücudumuz için gerekli olan Omega-3-6-9 son zamanlar birlikte satılmaktadır. İhtiyaçların karşılanması için bunlar gerekli görülmektedir.

Omega-3-6-9 Yağ Asitleri Hangi Besinlerde Bulunur?

Omega-3: Beynin içindeki yağların yüzde altmışlık kısmı omega-3 yağ asidinden oluşmaktadır. İhtiyacımız olan Omega-3 yağ asidini dışarıdan yiyecekler ile karşılamalıyız. Balık türlerinde özellikle bol miktarda bulunur. Hamile kadınların bebeklerinin gelişimleri için Omega-3 yağ asidine ihtiyaçları olur. Somon balığı, torik balığı, ton balığı, uskumru balığı, palamut bağlığında günlük ihtiyacınızı fazlasıyla kazanabilirsiniz. Bebeğin bedensel ve beyin gelişiminde oldukça etkilidir.

Omega-6: Omega-3 gibi doymamış yağ asidinden oluşur. Omega-6 yağ asidi için kabak çekirdeği tüketebilirsiniz. Kalp sağlığını, idrar yolları hastalıklarını, prostat hastalıklarını iyileştirici etkiye sahiptir. Kabak çekirdeği dışında tüketebileceğiniz yiyecekler soya yağı, zeytinyağı ve mısır yağında bol miktarda bulabilirsiniz.

Omega-9: Genelde kuruyemişlerde bulunan yağ asididir. En çok keten tohumunda bulabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu