Okul

Ege Denizine Dökülen Akarsular Hangileridir

Ege bölgesi bir çok akarsuyu besler. Önemli akarsular buradan denize doğru akmaktadır. Gediz, Küçük Menderes, Büyük Menderes ve Bakırçay akarsuları önemlidir. Bölgede bulunan akarsuların bir çoğu yatak eğimi az olduğundan dolayı vadiler oluşturur. Bunlar eğimlerinden dolayı pasif kalmışlardır.

Geniz: Batı Anadolu’dan platoların üzerinde bulup Murat Dağı’ndan doğu Bozdağlar’ın kuzeyinden gelerek Salihli yakınlarından Alaşehir suyu ile birleşip burada Akhisar ovasına gelir. Kum çayını da kendi içine alıp Menemen’in kuzeyinden İzmir körfezine doğru dökülür.

Küçük Menderes: Bozdağ’dan doğup Aydın Dağlan ile Bozdağlar arasındaki çöküntüden ilerleyerek Kuşadası Körfezine dökülür.

Büyük Menderes: Büklümlü olmasından dolayı akarsu bu adı almıştır. Ege bölgesinin en büyük akarsularından birisidir. Sandıklı dağlarının batısından başlayarak, Dinar yakınlarından kaynaklarını alıp Murat Dağı2ndan gelen Benaz çayı ile Denizlik yakınlarından geçerek Çürüksu’da toplanıp Balat ovasından Ege denizine dökülür.

Bakırçay: Ege havzasında yer alıp Çanakkale boğazının batısından denize dökülmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu