Okul

Egemenliğin Millete Ait Olması Sözünden Ne Anlıyorsunuz

Cumhuriyet yönetim biçiminde demokrasinin olması milli egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğunun göstergesidir. Bir ülke de yasama, yargı, yürütme organlarının milletin temsilcileri tarafından seçilmesidir. Egemenlik Türk milletine bahşedilen en önemli değerden biridir. Ülkenin yönetimi seçilmiş kişilerin halkı mecliste temsil etmesiyle başlar. Bastığımız her toprağın asıl sahibinin devlet değil milletimiz olduğunu anlatır.

Egemenlik ulusun yönetimi, yerel yönetimler, sahip olunan topraklar ve her şeyin asıl sahibi millet olmasıdır. Seçilmiş kişiler sadece milleti ülke yönetiminde temsil ettiği, gün geldiğinde asıl sahipleri tarafından korunacak olmasıdır. Askeri, polisi, vekili her kim olursa olsun halkın özgür iradesine saygı duymalı o yönde hareket etmesi gerekmektedir. Vatan topraklarının egemenliği için kayıtsız şartsız millete teslim edilmelidir.

Ülkemiz zor günler geçirdiği zamanlarda egemenliğe sahip çıkan yine milletimiz olmuştur. Vatan topraklarını korumak, egemenliğine uzanan eli kıracak kadar cesaretli ve cesur bir milletiz biz. Bayrağımızın dalgalanması özgür irademize yapılacak olan darbeye karşı el ele veren, bir olmasını bilen ve cesurca hareket ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu