Okul

Ekosistemi Olumsuz Etkileyen Faktörler Nelerdir

Ekosistem, belirli bir bölgede canlıların birbirleri ile etkileşim içerisinde yaşamaları sonucunda süreklilik arz eden dengeye denir. Ekosistem doğamızla alakalı olup canlı ve cansız nesneler doğar büyür ölür ve devamlılık teşkil ederler. Canlıların çoğalmasında ekosistemin önemli yeri vardır. Tüm canlılar için gereklilik görülmektedir. Şuan olduğu gibi doğadaki her canlı ekosistemin parçası halindedir.

Ekosistem üretici, tüketici, cansız maddeler ve ayrıştırıcılardan oluşur. Ekosistem kendi dengesini daima kendisi koruyarak devamlılık sağlamaktadır.

Ekosistemi etkileyen faktörler şunlardır;

– Ölçüsüz ve aşırı avlanma
– Kimyasal atıkların doğaya bırakılması
– Küresel ısınma
– Sanayileşmenin artması
– Şehirleşme ile birlikte canlıların yaşamının olumsuz etkilenmesi
– Karbondioksit salınımının artması

Ekosistemin zarar görmesi canlı yaşamlarını etkilemektedir. Canlıların çoğalması, artış göstermesi, doğanın ihtiyaçlarını karşılamaması sonucunda bir yerde eksiklik görülür. Canlı dengesinin bozulmadan devam edebilmesi insanlar kendi sorunlarının yanı sıra çevresine karşı duyarlı olmalıdır. En başta küresel ısınma canlı yaşamını etkilemektedir. Sanayi kuruluşlarının da yardımıyla şehirleşme ve doğal kaynakların tahribi sorun yaratmakta. Doğal yaşam alanlarının korunması canlı yaşamının geleceği için önemlidir. Gelişen teknoloji ile çevremiz çok daha zarar görmekte. Ormanların zarar görmesi durumunda doğanında yok olmasına sebep olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu