Okul

Farklı Ülkelerdeki Komşuluk İlişkileri

Türk milleti misafirperverlik bakımından oldukça hoşgörülüdür. Ne yazık ki her ülke için aynı şeyi söyleyemeyiz. Yabancı ülkelere baktığımızda misafirperverliğin gelişmediğine dahi şahit olabiliriz. Yabancı filmlerde seyrettiğimiz gibi değildir.

Birbirini uzun yıllar tanımayan komşular tedirginlik içerisinde yaklaşır. Komşuluk ilişkileri bize göre zayıftır. Biz Allah misafiri olarak düşünürken onlar çıkarları doğrultusunda komşuluk yaparlardı. Birbirlerini yabancı görmezlerdi ancak bizimki kadar gelişmiş değildi. Eski zamanlarda komşulukta çevremizde hatta mahallemizde olan herkesle komşuyduk. Günümüzdeki komşuluk değerleri her geçen gün değişime uğramış. Aileler artık evlerine misafir geldiklerinde istemez hale gelmişlerdir. Kimse kimseye giderek komşuluk ilişkilerini pekiştirmez. Yolda biri birini görünce selam dahi vermekten aciz haldedir.

Yabancı milletlerdeki ilişkiler çok daha geridir. İnsanlar teknoloji içinde yaşadığından dolayı komşulukları pek umursamazlar. Partiler yapılmadığı sürece kimse birbirine gelip gitmez. Herkes kendi yaşamını bakar. Ortak planları olduğu zaman birbirlerine gelip giderler. Çocukların arkadaşlık bağları kuvvetlidir. Genelde bundan dolayı komşuluk ilişkileri gerçekleşir. Arkadaş olan çocuklar aileleri de birbirine yakınlaştırmaktadır.

Örneğin Kuzey Kore’de komşuluk ilişkileri bizimki kadar sıcak değildir. Alıştığımız gibi bir şeyimiz eksikse gidip kapılarını çalıp bir şey isteyemeyiz. İnsanlar birbirlerine hoşgörülü yaklaşmaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu