Okul

Tasarruflu Biri Neler Yapar

Tasarruf insana hayatı boyunca çok şey katar. Benimsemiş bir insanın hayatını buna göre dengeler. Dinimizde de israf yasaklanmış davranışlardandır. Günlük yaşamımızda dikkatli olmamız gereken hususlar vardır.

Tasarruf yapan insan oldukça tutumlu davranır. Gerekli gereksiz harcamaları hesap eder. Ödemeler geldiği zaman vaktinde öder. İhtiyaçlarını bilerek hareket eder. Gerekli olmadığı halde harcamalar yapmaz. Evde elektrik, su, doğalgaz gibi harcamaları hesabında yapar. İsraf etmemek için daima tasarruflu olarak kullanır. Gerekli olmadığında kapatarak ev bütçesine destek çıkar.

Alışverişe çıktığı zaman ihtiyacı olanları karşılar. İhtiyacı olmadığı halde arzu ve isteklerine yenik düşmeden hareket eder. Tamir edilecek eşyaları varsa onları tamir ettirerek yenisini almaktan kaçınır. Bütçesini her zaman kontrol ederek israfın önüne geçer.

Beslenme ihtiyacı için alacağı ekmek günlük tüketime uygun olur. Gerekli ihtiyaçların karşılanmasının ardından fazlalık kalmaması için dikkat eder. Çöpe atmaktan kaçınarak bütçesini korur. Mutfak masrafları tasarruflu olur her ayrıntıya dikkat eder. İsraf olmaması için her türlü kontrolleri gerçekleştirir.

Tasarruf ile cimrilik birbirine benzetilmemeli. Arasında ince bir çizgi olmasına rağmen tasarruflu olunmalıdır. Tasarruflu insan tutumludur. Hayatın kendisine getirebileceği olumsuzlukları azda olsa tahmin eder. Sıkıntıların yaşanmaması için bütçe kontrolünü sürekli yapar. Bolluk içinde yaşayarak geleceğe hazırlıksız kalmaktansa dikkatli olarak hareket eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu