Okul

Elmayı Soyda Ye Armudu Sayda Ye Atasözünün Anlamı

Atalarımızın sağlık için söylediği sözler günümüze kadar ulaşmıştır. Sağlık alanında “elmayı soy da ye, armudu say da ye” atasözümüzün anlatılmasının sebebi kabuklu meyveleri soyarak yemeli, bazı meyveleri ise sayarak yemek önemlidir. Her şeyin fazlası zarar olacağından dolayı fazla armut tüketmek hazımsızlık ve şişkinliğe sebep olarak bize rahatsızlık verecektir. Armudun soyulması hem zor olduğu gibi suyuna dikkat ederek yenmelidir.

Her meyvenin kendine has kabuğu olup bunlar zararlı olabiliyor. Yediklerimize ve içtiklerimize dikkat ederek sağlığımıza zarar vermemeliyiz. Sağlıklı bir yaşam için bunlar gerekli görülmektedir.

Muz kabuğu ile birlikte yenmeyecek olan meyvedir, kabuğu ile yenilen meyveler hem kötü hem zararlı olduğu unutulmamalıdır. Yediğimizede içtiğimizede dikkat etmemiz gerektiğini göstermektedir. Zararlı olanlardan uzak durarak kabukları soyularak yenilecek olanları yemeliyiz. Kabukları onların dışı olup asıl meyve olan içindekileri oluşturmaktadır. Her canlı meyvenin içinin yeneceğini bilir ve öyle hareket ederler. Yenilmelerde tüketilmelerde mutlaka bilinmesi gerekmektedir. Atalarımzıda bunu bildiği için insanlara anlatmak için bu şekilde tarif ederler.

3 Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu