Okul

Emanete Sahip Çıkmak İle İlgili Kompozisyon

Emanete sahip çıkmak insanların yaşamları ve kültürleri gereğince birbirlerine olan güvenlerinden gelir. Güven kazanmış olmanız onları istediğiniz yere taşımanızda yardımcı olacaktır. Size olan güvenleri sahip oldukları değerli eşyaları gönül rahatlığı ile emanet edebileceklerini gösterir. Önemli olan size verilenleri hıyanet etmeden korumanız ve emanete sahip çıkmanızdır. Zarar gelmeden aldığınız gibi teslim etmeniz gerekir.

Hayatımızda sadece kendimize yetemeyiz. Başkalarının yardımına da ihtiyaç duyduğumuzdan dolayı bazen onlardan el uzanmasını isteriz. İhtiyacımız olan ufak bir eşyayı dahi arkadaşımızdan bir süreliğine emanet olarak alırız. Bunu korurken kendi malımızdan daha iyi korumalı ve zarar gelmemesi için elimizden geleni yapmalıyız. Aldığımız emaneti başkasına ama asla verilmemeli. Maddi değeri varsa ve paraysa dokunulmamalıdır. Günü geldiği zaman emaneti aldığımız gibi vermemiz daha sonrada yine isterken yüzümüz olmasını sağlar. Yanlışlıkla olsa dahi zarar verilse yenisini alıp vermemiz gerekir.

Sahip olduğumuz güveni sarsacak hareketler yapmamalıyız. Peygamberler tarihte emanete sahip çıkmanın değerini bilerek müminlere örnek olmuşlardır. Örnek davranışlardan olduğu için sünnet sayılır ve bizde bunu yerine getirmeliyiz. Emanete her zaman sahip çıkılmalıdır.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu