Okul

Ramazan Ayı Gelmeden Önce Ne Gibi Hazırlıklar Yapılır

Türk toplumunda dini bayramların yeri ayrıdır. Sevinçle, coşkuyla, heyecanla karşılanır. Evlerde bayram temizlikleri başlar, lokma, yufka, baklava gibi tatlılar hazırlanır. Bayram günü misafirlerin ağırlanması için hazırlıklar günlerce öncesinden başlar. İnsanlar bayram vakti ne yapacaklarına karar verir hazırlıklarına başlarlar.

Ramazan ayında her gün camilerde Kur’an-ı Kerim okunur. Yatsı namazında teravih namazı kılınarak insanlar bir olur. geceleri camiler ve minarelerin ışıkları yanar. Marketler, dükkanlar, sohbet yerleri her zaman açıktır. İnsanlar ramazan boyunca birbirleriyle kaynaşmış bayramı da ziyaretlerle tamamlar. Çocuklar sevindirilir, onlara yeni elbiseler alınarak herkes bayrama güzel elbiseleri ile girer. Alışverişler yapılır, mutfaklar şenlenir, yardımlar yapılır.

İftar yemekleri hazırlanır akrabalar, komşular, tanıdıklar davet edilir. Aile bağları kuvvetlenir insanlar bir arada zaman geçirir. Kurum ve kuruluşların düzenlediği iftar yemekleri ile beraber insanlar bir arada hoşgörü içinde yaşar. Bu zamanlarda ibadetler yerine getirilir, hayırlar işlenerek sevaplar kazanılır. Ne yapılırsa Allah rızası için yapılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu