Okul

Enerji Tasarrufunun Önemi

Sahip olduğumuz enerji kaynakları zorlu şartlar altında elde edildiğinden tasarruflu kullanmamız gerekmekte. Enerji ihtiyacımızı karşılamak için nükleer santraller, güneş panelleri, hidroelektrik santraller, rüzgar türbinleri kuruluyor. Her geçen gün artan nüfusla enerji ihtiyacımızda artmakta. Gelişen ülkelerde enerji ihtiyacı doğru orantılı olarak artar. Üretimin artması için enerji talebi karşılanmalı. Talebin karşılanması için sahip olduğumuz enerji kaynakları yetersiz kalabilir. Bazen enerji ihtiyacını karşılamak için yurtdışından ithal etmekteyiz. Milyarlarca dolarlık fiyatlarla enerji ihtiyacımızı karşılıyoruz.

Enerjimizi idareli kullanmadığımızdan dolayı ödemelerimiz çok daha fazla oluyor. Elimizin altındaki enerji kaynağını doğru olarak kullanmalıyız. Tasarruf yaparsak eğer cebimizdekinin yanı sıra ülke ekonomisine destek çıkmış oluruz. Bütçemizi düzenleriz, yurtdışından olan enerji ihtiyacı azalır, döviz ülkemizde kalır. Ekonomik olarak önemli gelişmeleri bu sayede elde ederiz.

Enerji alanında yapacağımız yatırım ve gelişmeler dışa olan bağımlılığımızı azaltır. Küresel güç haline gelmemiz için gereklidir. Makineler, araçlar hepsi enerji ile çalışmaktadır. Sanayileşmenin gelişmesi ve kalkınması için gerekli olan enerji verilmelidir. Sahip olduğumuz yerüstü ve yeraltı kaynakları doğru kullanırsak hızla gelişen ülkelerden biri haline gelebiliriz. Her yıl 11-18 Ocak tarihleri arası Enerji Tasarrufu Haftası olarak kutlanmaktadır. Enerjinin önemi anlatılarak insanlar bilinçlendirilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu