Okul

Halfeti İlçesi Hakkında Bilgi

İlçenin tarihi M.Ö. 500’lü yıllara dayanıyor. Asurlular döneminde çeşitli medeniyetler burada yaşamıştır. İlk olarak ilçeye Urima ismini Yunanlılar vermiştir, Osmanlı topraklarına girdiğinde Urumgala, 1954 yılında Rumkale adını aldı. Gaziantep’e bağlı ilçe iken Şanlıurfa’ya bağlandı. Adıyaman’da yapılan baraj doğrultusunda Fırat nehri sularının altında kalması eski ve yeni Halfeti olarak ayrılmasına neden oldu.

Halfeti turizme uygun bir beldedir. Tarihi boyunca doğal güzellikleri bölgeye turizmi çekmiştir. Fırat nehrinin kıyısında kurulan saklı cennetlerden birisidir. Fırat nehri ülkemizdeki nadir nehirlerdendir. Fırat’ın kalan çeşitli bölümlerinde yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmiştir. Uluslararası koordinasyon komitesi tarafından yapılan tanıtım sayesinde bölge dünyaca tanınmıştır.

İlçenin 36 köyü ve 34 mezrası vardır. 2000 yılı Genel Nüfus sayımı gereğince 33 bin 467 kişi yaşamaktadır. Diğer ilçelerden ayıran batı grubu dil ailesine sahiptir. Şivesini Gaziantep ve bölgelerinden almaktadır. Okur-yazar olma oranı bölgede oldukça yüksektir. Yapılan yatırımlar ve tarihe sahip olması ona değer atıyor.

İlçe doğa güzellikleri ile dizilere konu olmuştur. Karagül adlı yapım Halfeti ilçesinde yıllardır çekimlerini sürdürüyor. Bölge halkının şivesi ve hayatı kendisini göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu