Okul

Engelsiz Yaşam İle İlgili Kompozisyon

Engelsiz yaşam her insan için olmalıdır. Fiziksel ve zihinsel engelli vatandaşlarımızın daha rahat, hayatlarını zorlaştırmadan kolaylaştırmaktır. Kendimiz için olduğu gibi başkalarının da engellerini kaldırmalıyız. Bir bizim yaşamadığımızı bilmeli, hayatımızda herkese izin vermeliyiz. Onlara engel olmak önümüze engel koymaktır.

Engelli olmak insanların tercihinde değil yaşamın getirdiğidir. Kimin ne zaman engelli olacağını kimse bilemez. Hiç ummadık bir anda başımıza gelebilecek olaydan dolayı engelli olabiliriz. Engelleri aşmak için hayata tutunurlar. Bizim üzerimize düşen görev onların engellerini ortadan kaldırmaktır. Dayanışma içinde olursak hep kendimiz mutlu oluruz, hem de onların hayatını düzeleştiririz. Örneğin engelliler için ayrılan yere arabamızı park etmemeliyiz. Gelişmiş ülkelerde engeller kaldırılarak insanlar elbirliği ile hareket ederler. Herkesin yaşamaya hakkı olduğunu varsayarlar. Sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra devlet tarafından da engeller kaldırılır.

Toplum içinde engelli vatandaşları görmelikten gelmek en büyük insanlık suçudur. Duyarlı olarak çevremizdekilere ses vermeliyiz. Engelli olanları engelli görme onların yokluğunu kabul edip, toplum içinde olmamaları gerektiğini düşünmektir. İhtiyaçları olduğu zaman her zaman yardımlarına koşarak engellerini kaldırabiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu