Okul

Eskiden Kapıların Ahşaptan Yapılmasının Sebebi Nedir

Eskiden insanların sahip olduğu en sert yapı malzemeleri ahşaptır. Eski zamanlarda ahşap malzeme bir çok alanda kullanılırdı, günümüzde halende kullanılmaktadır. Çeşitli nostalji anlamda değere sahip olması çeşitli mekanlarda halen kullanılmasına devam edilmiştir.

Eskiden kapıların ahşaptan olması en sert şekillendirilebilir malzeme olmasındandır. Yangına dayanıklı olarak soğuğu da içeri geçirmemektedir. Sert yapılarda yangına karşı dayanıklı haldedir. Ahşap yapılar sert olduğundan kömürleşme özelliklerinden dolayı sık kullanılmış malzemelerden olmuştur.

Ahşap malzemenin kar, su, rüzgara karşı dayanıklı olması insanlar tarafından tercih edilmiştir. Elektrik ve iletişim hatları dahi odundan yapılmışlardır. Depreme karşıda dayanıklı olarak uzun süre boyunca kullanımı mümkündür.

Ahşap malzemeler eğilme, bükülme, ısı değişikliği, elektrik akımını gibi iletme durumları olmaz. Boyutlarında değişiklikler olmadığından dolayı kapı ve pencereler için oldukça ideal yapıya sahiplerdir. Ahşap malzemeler kullanılabilir ve faydalanılması için insanlar tarihleri boyunca yararlanarak ihtiyaçlarını karşılamışlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu