Okul

Etkin Vatandaş Nedir

Etkin vatandaş, siyasi olarak devletin yönetiminde olmamasına rağmen devlete ve topluma olan sorumluluklarını bilen bilincinde olan bireylerdir.

Haklarını bilen ve bunları kullanmaktan geri durmayan vatandaşlar bu sınıfa dahildir. Hakkını gerektiğinde aramasını bilen, başkalarının haklarını kısıtlamayacağını bilerek hareket eden. Yasalar tarafından kendisine tanınan hakları bilen ve vatandaş olmak hakkını kabullenen kişiler. Ülke sorunlarına karşı duyarsız kalmayarak sorumluluklarını yerine getiren. Karşılaşacağı özel ve toplumsal sorunlarına çözüm aramak için araştırma yapan, farklı bakış açıları ile sorunları aşıp doğruyu bulan vatandaşlar. Demokratik kurumlar doğrultusunda hareket edip karar verir. Topluluk içinde farklı olduğunu hisseden ve işbirliği içinde hareket eden, devletin belge ve olaylarına duyarlı olan vatandaştır. Farklı görüşlere önem veren, bencillik etmeyen ve insanlara saygılıdır. İstek ve şikayetlerini ilgili makamlara dilekçe yolu ile bildiren vatandaştır.

Etkin vatandaş yaşadığı ülkede hakların bilip, gündemi takip eden kendisine ve topluma faydalı olan insandır. Davranışları ve tutumları doğru olduğu gibi dürüstlükten geri durmaz.

4 Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu