Hayvanlar AlemiOkul

Sesleri İyi Duyan Hayvanlar

Doğada yaşayan çeşitli hayvanlar sesleri biz insanlardan daha iyi duyarlar. Sesleri duymalarının nedenleri yapılarından kaynaklanmaktadır. İnsanların duyabileceği ses frekansı 20-20.000 Hz arasında olurken bazı hayvanlar insanların duyamayacağı sesleri dahi duyabiliyorlar. Düşük frekansta olan sesleri duyarak işitmektedirler.

Günlük hayatımızda ses çıkardığımız zaman uzakta olan hayvanların hareketlendiğini fark ederiz. Düşük frekansta olan sesleri duyabilen hayvanlar tehlikede olduklarını hissederek bulundukları bölgeden uzaklaşırlar. Sesi iyi duyabilen ve yorumlayabilen hayvanlar bellidir.

Baykuş
Köpek
Yarasa
Yunus
Tavşan
Tavuk
Karınca
Balina
Köpek balıkları
Kedi
Köpek
At
Kuş

İnsan sesinden çok daha düşük frekansta olan sesleri duyabilirler. İnsanların duymadığı düşük frekanstaki sesler çeşitli alanlarda kullanılır. Ultra sound ses adı verilen bu tür sesler denizaltılarında, yeraltında maden aramalarında, tıp alanında kullanılmaktadır.

Köpeklerin deprem olmadan önce yeraltından gelen sesleri duyarak havlayarak tepki verirler. Bir çok canlı bunu hisseder, çeşitli şekillerde hareketleri doğrultusunda tepki vermektedirler. Depreme karşı çeşitli önlemler hayvanların kullanılması ile alınabileceği düşünülmektedir. Araştırmalar bilim insanları tarafından çeşitli merkezlerde devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu