Okul

Ev İle İlgili Atasözleri ve Anlamları

Atasözü büyüklerimizce söylenmiş sözlerin nasihat, ders, öğretici olmak üzere birkaç kelimeden oluşan sözlerdir. Kulaktan kulağa yayılarak günümüz haline ulaşmasıdır. Deyişleri yöreler arasında farklılık gösteren atasözleri toplum içinde sık kullanılmaktadır. Günlük hayatın yaşanmışlıkları ifade edilmesinde atasözleri kullanılmaktadır.

Ev alma komşu al
Ev alıp yalnız kalmaktansa, kirada olup komşularınla beraber zaman geçirerek yaşamak çok daha doğrudur. Zorda ve sıkıntıda kaldığın zaman ilk yardım eli sana en yakında bulunan komşularından gelmektedir.

Evi ev eden avrattır
Ev içinde düzeni sağlayan, çekip çeviren biri varsa eğer o da evin hanımıdır. Aile, komşu ilişkilerinde evin hanımının sözü geçer.

Güneş girmeyen eve doktor girer
Gün boyunca güneş almayan, perdeleri kapalı evde mikroplar çoğalır hastalıklar artar hasta olunur, güneş giren havalandırılan evde ise temizlik berraklık ve sağlık vardır.

Kız evi, naz evidir
Gelenek ve göreneklerimize göre evlenecek kızın ailesi nazlı olur, alacağı kız için bedeller ödemesi gerekir emek harcayarak yaşamına devam eder.

Ölü evinde ağlamasını, düğün evinde gülmesini bilmeli
Davranışlarımız ortama uygun şekilde olmalı, hüzünlü bir ortamda ona göre davranmalı gülünmemeli, düğün evinde ise gülmeli eğlenmeli.

Şaşkın misafir ev sahibini ağırlar
Misafir ziyarete gittiği zaman ev sahibi gibi davranır, kendi evindeymiş gibi hizmet etme çabasında olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu