Falcılık ve Büyücülüğün Toplumdaki Olumsuz Etkileri

Dünya üzerindeki bir çok dine etki eden unsurların başında falcılık ve büyücülük gelmektedir. İnsanlar dinden farklı arayışlar içerisinde girmek kendi yaşamlarını yanlış etkileyecek inançlara sebep oluyor. Kur’an-ı Kerim’in öğütlediği şekilde yaşamalı falcı ve büyücülerden uzak durulması gerektiğidir. Batıl düşünceler zaman içinde ortaya çıkarak insanların düşüncelerinden yararlanarak yanlış yönlendirmişlerdir. Falcılık, büyücülük gibi batıl inanç hurafe tarzındaki şeyleri İslam dini reddetmekte ve yasaklamıştır. İnsanların başkaları tarafından dini kullanarak emellerine hareket etmeleri yasaklanmıştır.

İslam dininde Allah’tan başka kimsenin bilemeyeceği şeyleri falcılar ya da büyücüler bilemez. En doğruyu ve hakikati bilecek biri varsa oda rabbimizdir. Gerçeği görmeli aklın yolunun bir olduğunu bilmeliyiz. Bu tür falcı ve büyücülere giderek fal baktıran başkalarına büyü yaptıranlar günah işlemektedir. İslam dininde kesinlikle yasak olduğu belirtilen, toplum üzerinde olumsuz etkiler bırakabilecektir.

Bu tür insanların toplumda varlığı huzursuzluk ve sorunları beraberinde getirir. Bilimden uzaklaşarak insanların kendi menfaatleri doğrultusunda kullanmaları çok yanlıştır. İnsan ilişkilerinde yozlaşmaya sebep olarak birbirine düşürmektedir. Dini inançlara zarar verdiği gibi toplumsal yönetmeliği de olumsuz etkiler. Bilimden uzaklaşılması hayattan geri kalınması yaşama zarar vermektedir. Gerçeklik algısından uzaklaşarak hayal dünyalarında yaşamlarını sürdürmelerine sebep olmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz