Okul

Ev Kazaları Nelerdir

Ev kazalarından en çok etkilenenler 0-6 yaş arası çocuklardır. Henüz bilgisi olmadan evin kenarında ve köşelerindeki tehlikeli olabilecek noktalarda olmaları sorunların çıkmasına nedendir. Çocukların çevrelerini tanımadıklarından dolayı gördüklerini yeni keşfedecekleri bir şey ve oyuncak sandıkları oluyor.

Düşme ve çarpma
Çocuklar henüz yeni yürümeyi öğrendiklerinden tam olarak dengede duramazlar. Bir şeylere çarptıkları gibi düşme, takılma, yuvarlanma gibi kazalar meydana gelir. Merdiven, mobilya ve pencereler düşmelerine neden olan etkenlerin başında gelmektedir. Çocuğun düşmesi, çarpmasına bağlı olarak yaralanmaların önlenmesi gerekmektedir.

Kesikler ve kanamalı yaralanmalar
Çocukların dikkatsizlikleri yüzünden kesici aletleri ellerine alarak yaşadıkları yaralanmalardan oluşur. Evde kanamalı şekilde yaralanmaya neden olabilecek etkenler oldukça fazladır. Bunlar sivri uca sahip olan köşeler dahi olabilir.

Elektrik çarpması
Sıkça karşılaşılan durumlardan birisi elektrik çarpmasıdır. Açık olan prizlere çocukların parmaklarını veya bir şeyler sokması sonucunda olur. Prizlerin kapakları katılarak güvenlik önlemlerinin alınması gerekmektedir.

Zehirlenme
Çocuklar ne yediklerini bilmediklerinden dolayı her şeyi ağzına götüreceklerdir. Evde farkında olmadan ilaçlara ulaşmaları, çamaşır suları ve deterjanları zehirlenmenin başında gelir. Çocukların uzanamayacağı noktalara taşınarak önüne geçilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu