Okul

İkinci Yeni Akımının Özellikleri

İkinci yeni akımında Edip Cansever, İlhan Berk, Cemal Süreya, Turgut Uyar, Sezai Karakoç ve Ece Ayhan, Muammer Lütfi şairleri etkin olmuştur. Yeni bir şiir akımı ile ortaya çıkmıştır. 1955-1965 yıllarında özellikle etkin olarak kendisini göstermiştir. Beslenme, yaşam, hayatları, inanışları farklı olan bir çok şairin ortak olarak şiirlerini buluşturdukları noktalardandır. Şiirlerde basitlik ve günlük konuşma dilinin kullanılması anlamını kaybederek kısa süre içinde akımın son bulmasına neden olmuştur.

İkinci yeni akımın özellikleri
İlk dönemlerde garip bir akım olarak görülmüştür. Edebiyatımızda uzun süre boyunca kendisini devam ettiremeden ortadan kalkmıştır. Şairlerin düşüncesi “şiir, şiir içindir” olup şiir anlayışını tamamen kaybetmişlerdir. Toplumsal sorunlardan daha çok şiirleri şiir yazabilmek için yazar olmuşlardır. Anlam ve konu dışında tutularak şiirler kaleme alınmıştır.

Şiir anlayışı tam olarak benimsenmediğinden dolayı insanlar tarafından yeterince ilgi gösterilmemiştir. İkinci yeni akım şiirleri soyutlanarak farklı şiirlere yönelmeler eydana gelmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu