Okul

Ev ve Sanayi Atıklarının Çevreye Verebileceği Zararlar

Evsel ve sanayi atıklarının doğaya bırakılması çevreye büyük zararlar vermektedir. Atıkların olduğu gibi doğaya bırakılmadan önce arıtılmalı ve belirli alanda muhafaza edilmelidir. Atıklar binlerce yıldır insan yaşamında olumsuz etki bırakabilir. Türüne göre atıklar çevreye ciddi anlamda zararlar vererek toprağın zehirlenerek verimsizleşmesine neden olur. Topraktan verim alınması için çalışmalar yapılarak toprağın korunması gerekir. Atıkların binlerce yıl boyunca toprakta erimediğini düşünürsek canlı yaşamını da tehlikeye sokar. Zehirli atıklar toprak içinden yağmur sularıyla yer altı su kaynaklarına ulaşarak canlı yaşamını etkiler.

Ev ve sanayi atıkları kontrol altında olmalı ve risk oranı düşürülmesi gerekmektedir. Hastanelerden çıkan tıbbi atıklar oldukça zararlıdır. Toprağı etkilediği gibi yetişecek olan bitkilerinde bu kalıntıları taşımasına neden olur. Evsel ve sanayi atıkları doğru şekilde kontrol edilmesi gerekmektedir. Geri dönüşümü olmayan atıklar toprağa gömülmemelidir. Sorunlar çözülmezse her geçen gün artan atıklar dünyamızda felakete neden olabilir.

Atıklar için gerekli önlemler devlet kuruluşları, bilinçli ve duyarlı insanlar tarafından sağlanabilir. Bunun için gerekli olan düzenlemeler bu sayede yapılabilir. Evsel ve sanayi atıklarının geri dönüşümünün önemli olduğunu düşünürsek düzenlemeler gerekli görülür. Sağlık sorunlarına sebep olacağından tedbirlerin alınması gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu