Okul

Faydasız Baş Mezara Yaraşır Atasözünün Anlamı

Atalarımızın özlü ve güzel sözleri günümüze kadar ulaşarak dilimizi güzelleştirmiştir. Atasözü olarak bildiğimiz güzel sözlerin çeşitli manaları ve anlamları bulunur. Bunlardan birisi “faydasız baş mezara yaraşır” atasözünde anlaşıldığı gibidir.

Yaşadığımız sürece çalışmalı, faydalı olarak işe yaramamız gerekir. Kendimize ve çevremizdekilere faydalı olduğumuz sürece değerli oluruz. Yapacaklarımız ufak olsa dahi dünyayı değiştiren hareketlerdir. Çalışan insan daima takdir görerek saygı kazanır. Hiçbir bir işe yaramayan faydasız birisinin ölmesinden dolayı insanlar fazla üzülmez. Çünkü kendisi ve arkadaşları için bugüne kadar pek bir şey yapmamıştır. Bu sokakta gördüğümüz aylak ve boş gezen insanların ifadesidir. Bizde çalışan kesim olarak insanlara katkı da bulunarak onların bu dünya üzerinde gelişmelerini sağlarız.

Yaşıyorsak elbette bir şeyler yaparak katkıda bulunmalıyız. Kendimize ve çevremizdekilere yapacağımız ufak katkılar hatırımız sayılır derecede olur. Faydalı bir insan topluma insanları kazandırır. Bizi kültürlü insan yaparak sevilmemizi sağlayacaklardır. O yüzden faydasız insanlar mezara yaraşır sözünü asla unutmamalıyız. Bizim yapmamız gereken faydalı olarak topluma ve insanlığa ufak tefek katkılarda bulunulmasını sağlamaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu