Okul

Solunum Çeşitleri Nelerdir

Canlılarda solunum dört ayrı yolla gerçekleşmektedir. Solunum sistemi adına çeşitli yaratılış imkanlarını kullanarak gerçekleştirirler. Yaşam faaliyetlerini devam ettirebilmek için canlıların solunuma ihtiyacı vardır.

Deri Solunumu: Nemli vücutları yüzeyinde gerçekleşen solunum olayıdır. Bunlar hayvansal organizmalarda yaşanan solunumdur. Oksijen deriden difüzyonla yoluyla girerek tekrar difüzyon yoluyla çıkmaktadır. Burada işlem görerek karbondioksitler tekrar vücuttan atılması sağlanır. Deri solunumu görülen canlılar hayvanlardır.

Trake Solunumu: Böcek, eklem bacaklılar, çok ayaklı ve kabuklu canlılarda görülür. Dokularda hücrelerine kadar sokulmuş borulara denir. Bunlar genellikle O2 vücutlarında çeşitli yerlere kadar taşırlar.

Solungaç Solunumu: Su canlılarında görebileceğiniz solunum sistemidir. Örneğin kurbağa, deniz solucanları, kabuklular, balıklar, yumuşakçalarda görürüz. Balıkların taze olup olmadığı anlamak için solungaçların rengine bakıldığı gibi olur.

Akciğer Solunumu: İnsan gibi gelişmiş canlılarda görülür. Kuşlar, memeli canlılar, hayvanlarda akciğer solunumu sağlanır. Dışarıdaki oksijeni ağız yolu ile alarak akciğer baloncuklarında depolanarak buradan tüm vücuda dağıtım işlemi sağlanır.

4 Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu