Okul

Fazla Yemenin Zararları Nelerdir

Mide sindirim sisteminin bir parçasıdır. Yiyecekler burada parçalanarak bağırsaklarımıza sindirim için gönderilir. Kişilerin boy ve kilolarına göre mide büyüklükleri farklılık gösterir. Acıktığımızda midemizden beyne gönderilen sinyallerle yemek yeme ihtiyacı duyarız. Aşırı yemek yeme daha çok besinin sindirim sistemin tarafından sindirilerek kilo almamıza yol açar. Kıyafetlerimizin içine sığamadığımız gibi birçok sağlık sorununu da beraberinde getirir. Aşırı yemek yeme mide yanmasına yol açabilir. Kızartma ve yağlı yiyecekler mide ekşimesine ve bulantısına yol açabilir. Hayvansal, bitkisel ve donmuş yağları içerisinde barındıran fast food tarzında yiyecekler sağlığa zararlıdır.

Sağlığımıza dikkat etmeyerek fazla yemek yediğimizde kan dolaşımı hızlanır. Vücudumuzda yanma ve ısınma hissederiz. Açlığımızı gidermiş olabiliriz ama sindirimin bitimine kadar bedensel rahatsızlık yaşarız. Midemiz esnek yapıya sahip olduğundan çok fazla yemek yemeye müsaittir. Suiistimal edilerek midemizi doldurana kadar yemek yemekten kaçınmalıyız. Sindirim esnasında vücudumuz sindirim enzimleri salgılar, yetersiz geldiğinde tam anlamıyla sindirilemez. Sık yemek yendiği takdirde enzimler sindirimde daha etkin rol üstlenebilir.

Aşırı yemek yeme uykusuzluk, baş ağrısı, yorgunluk, isteksizlik, baş dönmesi, boyun ağrısı gibi benzeri rahatsızlıklara yol açabilir.

bas agrisi 1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu