Okul

Ferhat ile Şirin Hikayesi Kısaca Özeti

Ferhat ile Şirin, tarih onları aşkları ile yazdı. Dillere dolanan aşkları destansı hale geldi. Ferhat’ın Şirin’e birbirlerine adeta mühürlenmişlerdi ancak zalim dünya onları birbirinden ayırdı. Sizlerde Ferhat’ın Şirine olan o dağları deldiği aşkı dilimiz döndüğü kadar anlatacağız.

Persler zamanında Ferhat adında ünlü bir nakkaş ustası yaşarmış. Süsleme sanatında iyiliği saraylara kadar ulaşmış. Sultan Mehmene Banu’nun sarayının süsleme işlerinin yapılması emredilmiş. Yeni yapılan saraya gelen Ferhat, Sultan Mehmene Banu’nun kardeşi Şirin için yapılacağını öğrenir. Sultanın kardeşi Şirin’i görür görmez aşka tutulur. Ferhat bunun üzerine ustalıkla sarayın süslemelerini yaparken Şirin’in de kendisine aşık olduğunu anlar. Ferhat, Sultan Mehmene Banu’dan kardeşini istemeye karar verir ancak vermezler. Banu Sultan, yaşananlardan rahatsızlık duyar. Ferhat’ı bu sevdadan vazgeçirmek için ona şart koşar. Elma Dağı’nı delerek su getirdiği takdirde Şirin’i vereceğini söyler. Aşık Ferhat haberi alır almaz dağa koşar kazma kürek kazmaya başlar.

Sultan Mehmene Banu, Ferhat’ın aşkının büyüklüğünü hissedince korkuya kapılır. Ferhat’a Şirin’in öldüğü haberinin yollanmasını emreder. Yerine ulaşan haberin ardından Ferhat Elma Dağı’nın eteklerinde ölür. Şirin bunun üzerine Elma Dağı’na giderek Ferhat’ı ararken kayalıklardan yuvarlanarak can verir.

Ferhat ile Şirin’in destan haline gelen aşkı böyle yaşanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu