Okul

Fiziksel Değişim Nedir

Fiziksel değişim maddenin yapısında değişiklik meydana gelmeden hal, biçim, şekil ve dış görünüşünde olan değişikliklere denir. Maddedeki elektron ve proton sayıları eşit sayıda olur herhangi bir değişim gözlenmez. Kendi sınıfına göre saf madde olarak nitelendirilerek o sınıftan ayrılmadan sabit kalmasıdır.

Bir cismin veya maddenin şeklini değiştirdiğiniz halde halen aynısı olduğuna karar verirseniz onun göstergesi olur. Bunların hepsi fiziksel değişim olarak tanımlanır.

Çevremizde fiziksel değişime bir çok kez şahit oluyoruz. Hatta şuan evinizde dahi fiziksel değişimi örneklendirerek gerçekleştirebiliriz. Kağıdı elinize alıp yırtmanız sonucunda yapısında herhangi değişiklik görülmediği gibi sadece görünüşünde değişim rastlanır. Tebeşirin kırılması, mumun erimesi, kalemin kırılması, buzun suya düşmesi gibi örneklendirmeler görülebilir. Fiziksel değişim bu yönlü olarak görülebilir.

Odunun kesilmesi, talaş yapılması birer fiziksel değişim örneğidir. Odunun yanması durumunda bu yapısında olan değişikliği göstereceğinden kimyasal değişimi örneklendirir. Fiziksel değişim daha çok maddelerin kesilmesi, bölünmesi gibi işlemler sonucunda ortaya çıkar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu