Okul

Fiziksel ve Kimyasal Değişim Arasındaki Fark

Fiziksel ve kimyasal değişim maddelerdeki değişimi gösterir. Fiziksel değişime uğrayan bir maddenin yapısında herhangi değişiklik olmadan görünüşü, şekli bakımından değişikliklerdir. Örneğin tahta kırılsa, parçalara ayrılsa, öğütülüp talaş haline getirilse dahi bu fiziksel değişimdir. Yapısında değişiklik olmadan sadece görünüşünde değişiklik olduğunu görürüz.

Kimyasal değişim maddenin iç özelliklerinde olan değişiklikleri gösterir. Örneğin odunun yakılması sonucunda yapısında değişiklik görülür. Odunluktan çıkarak kömür veya kül haline gelmektedir. Bu bir kimyasal değişim örneği olarak sınıflandırılabilir. Kimyasal değişim maddelerin görünüşlerinin yanı sıra iç yapılarında özelliklerini kaybederek yeni madde halini almasıdır. Kibrit yakıldığı zaman özellikleri değişerek farklı bir madde halini alır.

Maddelerin görünüşlerine bakarak onları özellik bakımından değiştirenleri gözlemlenebilir. Fiziksel sadece görünüş ve şeklinde olan değişimleri gösterdiği gibi kimyasal ise çok farklı şekilde yeni bir maddenin oluşumuna sebep olur.

Fiziksel değişim durumunda madde eski halini alabilir, kimyasal değişimde maddenin kimyasal yapısında olan değişiklik sonucunda eski halini alamaz. Maddeler bu sayede fiziksel ya da kimyasal değişime uğradığı anlaşılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu