Okul

Gece Yön Nasıl Bulunur

Geceleri yön bulma zorluğu çekenler için en uygun yöntem Kutup Yıldızı’na bakarak yön tayin etmektir. Kutup Yıldızı kuzeyi gösterir. Bu durumda arkamız güney, sağımız doğu, solumuz da batı yönü olmuş olur.

Kutup Yıldızı nasıl bulunur?: Gökyüzünde çok farklı dizilimlerde yıldız kümeleri vardır. Bunların arasında Büyük Ayı ve Küçük Ayı Takım Yıldızları geometrik bir düzende sıralanmışlardır. Büyük Ayı Takım Yıldızları’ndan 6. ve 7. yıldızın doğrultusunda bir çizgi oluşturup, bu iki yıldız arasındaki çizgi mesafesinin 5 katı uzaklıkta büyük ve parlak yıldız görürüz. Bu yıldıza Kutup Yıldızı denmektedir. Kutup Yıldızı aynı zamanda Küçük Ayı Takım Yıldızlarının da birinci yıldızıdır.

Kutup Yıldızı Yardımı ile Gece Yön Bulma Tekniği

Bu yıldız, diğer yıldızlardan farklı olarak, bulunduğu konum itibarıyla gökyüzünde hep sabit bir noktada yer alır. Bu yönüyle de yön tayinlerinde çok işe yaramaktadır. Eski zamanlarda pusula bulunmadan önce, denizlerde yönlerini kaybeden gemiciler Kutup Yıldızı sayesinden yönlerini buluyorlardı. Ya da ormanlarda, çöllerde kaybolan gezginler hep Kutup Yıldızı’na bakarak gidecekleri yerlere ulaşmışlardır.

Kutup Yıldızından Geceleri Yönümüzü Nasıl Buluruz

Kutup Yıldızı’nın diğer ismi Polaris’tir. Bu yıldız daima kuzeyi göstermekte ve kuzeyi bulduktan sonra diğer yönlerde kendiliğinden bilinmektedir. Büyük Ayı Takım Yıldızları kahve pişirdiğimiz cezve görünümündedir. Cezveye benzeyen bu şeklin iç kısmı ile sap kısmı arasında hayali bir çizgi çizip, uzattığımızda Kutup Yıldızı’nı buluruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu