Okul

Geçmişte İnsanlar Paraya Neden İhtiyaç Duymuşlardır

Para, geçmişten günümüze insanların ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik kullanılan araçtır. İnsanlar yaşamsal ihtiyaçlarını karşılamak adına para kullanır. Emek verir çalışırlar para kazanırlar, istekleri doğrultusunda harcamalarını gerçekleştirirler. Para alıcı ve satıcı arasında aracı birim olarak kullanılır. Sahip oldukları para doğrultusunda istedikleri miktarda ve çeşitte alışveriş yapmalarının rahatlığını getirmektedir.

Geçmişte insanlar takas yöntemi ile alışveriş yaparlardı. İhtiyaçlarının fazla olmasından dolayı çok miktarda takas yapmak zorunda kalırdı. Alışverişleri gönüllerince istedikleri miktarda yapamamalarından dolayı paraya ihtiyaç duymuşlardır. Bu nedenle insanlar para kullanmaya başladılar.

Para sadece ihtiyaçlarının karşılığı değil sahip olduklarını değerini ölçmeye yardım eder. Para daha düzenli alışveriş sağlayarak ticaretin gelişmesini sağlamıştır. İnsanlar daha geniş coğrafyalarda alışveriş yapar oldular. Para her şeyin karşılığı kabul edilerek dünyanın her yerinde ticarete imkan tanımıştır. İlk altın madeni paralar kullanılmış dünyanın her yerinde fiyatlar bunlar üzerinde belirlenmiştir. Tüccarlar için pazar alanı genişlemiştir. Bir ülkeden aldıklarını başka ülkelerde satma imkanı elde etmişlerdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu