Okul

Geçmişten Günümüze Telefonun Gelişimi

Telefon haberleşme alanında kullanılan vazgeçilmez iletişim aracıdır. Tarihte haberleşme alanında bir çok araç-gereç kullanılmıştır. Hiç biri telefon kadar hızlı ve kolay olmamıştır. Telefonun ilk zamanlarda kullanımı sadece zenginlere özelken maliyetler düşürülmüş kısa zaman da tüm dünyada yaygınlaşmıştır. Günümüzde her yaştan insanda bulunmaktadır. Telefon teknolojisi gelişerek bilgisayarların yerini almıştır. Telefonun icadı Alexander Graham Bell tarafından yapılmıştır.

İlk Telefon
Alexander Graham Bell ilk telefonun icadını 1876 yılında yapmıştır. Sağırların duyması ve konuşabilmesi için icat yaparken uzak mesafelerde olan insanların kullanabileceği icat ortaya çıkardı. Mekanik sistem yardımıyla ses bir cihazdan diğer cihaza iletilmekteydi. Bu sayede uzak mesafelerde kullanabileceğini düşündü.

Ahizeli Telefonlar
İlk ahizeli telefon modelleri icat edildi. Hem konuşma hem de dinlemek için iki ayrı bölümü vardı. Bir yerden dinlerken diğer yerden konuşarak sesin iletilmesi sağlanırdı.

ahizeli telefon

Radyo Dalgalı Telefon
Radyonun mucidi olan Marconi tarafından geliştirilmiştir. Radyo frekansları kara ve denizle iletişimin yaygınlaşmasını sağlamıştır. Kablo ve radyo frekansları kullanılarak telefonun gelişmesini sağlamıştır. Cihaz gelişim göstererek telsizli telefonlar ortaya çıkmaya başladı. Günümüzde kullanılan telefonlara benzerdir.

radyo dalgali telefon

Tuşlu Telefon
Santral sistemlerinde kullanılmaya başlanmasıyla tuşlu telefonlar geliştirilmiştir. Uzun hatlar kurularak uzak mesafelerde kullanılır olmuştur. İnsanlar birbirine ulaşmak için telefonlarındaki tuşları kullanmaları yeterliydi. Elektriğin gelişmesiyle tuşlu telefonlar piyasada yaygınlaşmıştır.

tuslu telefon

İlk Cep Telefonu
1983 yılında ilk Motorola firması tarafından cep telefonu geliştirilmiştir. Büyük boy telsizli telefonlardı. Bundan yakın bir tarih içerisinde kullanılan modellerdi. Ağır ve bataryası oldukça büyük modellerdi. İlk modeller olmasından dolayı o dönem fiyatları 3000 dolar civarındaydı.

Akıllı Telefon
Motorola Simon modeli 1994 yılında piyasaya sürüldü. Akıllı telefondan bir çok işlemi yapabilen kullanıma açık modellerdi.

akilli telefonlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu