Okul

Gelenek ve Göreneklerimiz Nelerdir Örnekler

Ulusların bölgelerin hatta aile soylarının dahi kendilerine has gelenekleri olur. Yaşam tarzlarına kadar her şeyi etkilemektedir.

Milli kültürümüzü oluşturan öğelerden birisi olmaktadır. Gelenek ve göreneklerin varlıkları millet için önemli değerleri nesilden nesle aktarılmasını sağlar. Geldiği yeri insan bilir zaman içersinde hangi zorluklar içersinde yaşadığı kültürünün temelini anlar. Türk gelenek ve göreneklerinden biraz bahsedecek olursa çok bilgi vardır.

Gelenek ve göreneklerin en başında gelen ise yaşlı insanlara yardımcı olup saygı göstermektedir. Bayram zamanlarında elleri öpülmek ve bayramlaşmak için kapılarına kadar gidilir. Bizler için yıllar boyunca emek harcayarak hayatta bir noktaya gelmemizi sağladılar. Onlara sevgimizi en güzel şekilde göstermeliyiz.

Düğünlerde neredeyse her bölgenin kendisine has gelenekleri dahi vardır. Kız evden çıkmadan önce mutlaka bir takım diyaloglar olmaktadır. Kapıdan davul ve zurna ile birlikte çıkartılır geleceği hayırlı olması içindir.

Ulusları birbirlerinden en doğru şekilde ayıran önemli kültürel değerlerden olmaktadır. Kültürün varlıkları milletlerin gelişimi ve yaşam tarzını belirlemektedir. Her insanın görevi olup geleneklerine sahip çıkarak onları gelecek nesillere aktarmasıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu